Skip links

Juridinė info

Informacija svetainės lankytojams ir klientams

Terminų žodynas

Specifiniai terminai

Internetas gali būti painus ir visi susiduriame su tam tikrais terminais, kurie nėra labai logiški. Pavyzdžiui virusai. Arba IP adresai. Arba šnipinėjimo programa. Sukūrėme kai kurių dažniausiai naudojamų techninių terminų sąrašą ir paaiškinome juos kaip galėdami paprasčiau ir tiksliau.

Serveris (Hostingas, priegloba, talpinimas)

Kad svetainė būtų nuolatos pasiekiama, reikią ją patalpinti nuolatos veikiantį itin galingą ir greitą kompiuterį vadinamą serveriu. Toks kompiuteris dažniausiai laikomas specializuotose saugyklose (duomenų centruose) ir būna prijungtos prie keleto labai labai greitų interneto prieigų, kad galėtų atlaikyti netgi didelį lankytojų srautą vienu metu.

Tokiose saugyklose būną labai daug serverių ir tūkstančiai interneto svetainių, portalų, sistemų.

Tokios patalpos ne tik labai gerai saugomos, bet jose valomas ir filtruojamas oras. Griežtai reguliuojama temperatūra. Nuolatinį interneto ryši užtikriną keltas skirtingų interneto tiekėjų. Jei dingtų elektrą, veikti pradeda dyzeliniai generatoriai. Viską stebi vaizdo kameros, gesinimo dujomis sistemos, apsaugos personalas, UPS“ai (kurie sureguliuoja elektros įtampos svyravimus ir palaiko energijos tiekimą staiga dingus elektrai), profesionalūs administratoriai ir dar daug kitų privalumų. Tam, kad jūsų svetainė būtų pasiekiama visada, bet kuriuo paros metu, visame pasaulyje.

Domenas,  www adresas, URL adresas, interneto svetainės vardas

URL yra žiniatinklio adresas, kurį įvedate į naršyklę, kad pasiektumėte svetainę. Kiekviena svetainė turi URL. Pavyzdžiui, įvedę URL www.brands.lt, pateksite į „Brands.lt“ svetainę.

Domenas reikalingas Jums, kad lankytojai galėtų lengvai pasiekti Jūsų interneto svetainę.  Tai yra atskira mokama paslauga, kurią kontroliuoja tarptautinės organizacijos, kadangi kiekvienas domenas yra unikalus – niekas kitas pasaulyje negali turėti antro tokio pačio domeno, kurį įsigysite.

Lietuvoje, internetinių adresų pardavimus reguliuoja DOMREG. Vienas iš Kauno technologijos universiteto padalinių. Ir jis vienintelis turi teisę parduoti adresą. Parduodant adresus vadovaujamasi griežtais standartais, taisyklėmis, konstitucija ir kitais dalykas. Tiesa, jis savo paslaugas teikia per tarpininkus – įvairias įmones, kurios prekiauja IT paslaugomis.

Perkant adresus, galioja viena taisyklė: kas pirmesnis nusiperka, tam ir priklauso www interneto svetainės adresas. Todėl reikėtų patikrinti ar adresas nėra užimtas.

Už adresą reikia mokėti kasmet. Ir jei kažkuriais metais nesusimokėsite, pamiršit ar nespėsit – domeną vėl išstatys pardavimui ir bet kas (įskaitant konkurentus) galės nusipirkti už standartinę kainą.

Šiuo metu internetinio adreso kaina su .lt .com .net galūnėm kainuoja apie 25 be PVM (apie 30 LT) per metus.

Adresas su www arba be www. Jei visi nustatymai teisingi, tai jokio skirtumo ar adresas su www ar be. Bet kuriuo atveju pateksitę į tą pačią svetainę. T.y jei suvesite www.brands.lt ar brands.lt pateksite į www.brands.lt

Įsigije domeną, taip pat galėsite užsisakyti el. pašto paslaugą, kad galėtumėte naudotis e. pašto dėžutėmis, kurių galūnėje bus naudojamas Jūsų domenas (pvz.: andrius@brands.lt).

Turinio valdymo sistema (TVS, CMS)

Tai interneto svetainės valdymo įrankis. Padedantis klientams paprasčiau administruoti, atnaujinti ir papildyti interneto svetainę.

Turinio valdymo sistema (angl. Content Management System) – įvairūs programiniai įrankiai, supaprastinantys informacinių sistemų turinio (tekstinio ir grafinio) valdymą taip, kad sukuriant bei keičiant turinį ar jo struktūrą nereikėtų jokių specialiųjų (programavimo) žinių.

Vienas pagrindinių turinio valdymo sistemos tikslų – užtikrinti sklandų daugelio naudotojų bendrą darbą.

Pagal naujausius Lietuvos kalbininkų standartus, turinio valdymo sistemas (TVS) reikia vadinti turinio tvarkymo sistemomis (TTS).

TVS tipologija nėra nusistovėjusi ir labai griežta. Šiuolaikinės universalios TVS papildomos įrankiais, būdingais kitų kategorijų programinei įrangai: klientų ryšių valdymas (angl. CRM), įmonės procesų valdymas (angl. ERP) ir pan. Nebelieka aiškios ribos tarp TVS ir kitų gretimų kategorijų PĮ. Todėl, pavyzdžiui, studijų informacinės sistemos kartais vadinamos specializuota TVS kategorija, tuo tarpu e – prekybos sistemos nėra vadinamos TVS atmaina, nors galingosios TVS turi e – prekybos modulius arba atvirkščiai – elektroninės komercijos sprendimai turi TVS funkcijas.

TVS, galėsite valdyti, atnaujinti ir redaguoti tekstus, nuotraukas. Papildyti naujomis paslaugomis ar produktais. Atnaujinti pasikeitusius kontaktus. Iš bet kurio kompiuterio galėsite prisijungti ir valdyti savo svetainę (arba pavesti šitą užduoti savo darbuotojams ar išmanantiems žmonėms).  Mes Jums atsiųsim prisijungimo duomenis ir slaptažodžius.  O svetainėje pagalba.brands.lt rasite visas reikalingas intrukcijas.

Naršyklė (web browser) 

Tai kompiuterio programa, kurią naudojate lankydamiesi svetainėse. Populiarios naršyklės yra: „Chrome“, „Firefox“, „Internet Explorer“, „Opera“ ir „Safari“.

Mes rekomenduojame naudotis CHROME arba FIREFOX naršyklėmis. Ir vengti į internetą patekti su internet explorer 

DNS

Kadangi internete yra labai daug svetainių ir IP adresų, jūsų naršyklė automatiškai nežino, kur yra kiekvienas jų. Ji turi peržiūrėti kiekvieną. Štai kam naudojama DNS (domenų pavadinimų sistema). DNS yra kaip žiniatinklio telefonų knyga. Užuot vertusi „Jonas Petraitis“ į telefono numerį, DNS URL (www.google.com) verčia į IP adresą, kuriuo patenkate į ieškomą svetainę.

IP adresas

Kiekvienas žiniatinklio adresas (tarkime, www.google.com) turi savo iš skaičių sudarytą adresą, vadinamą IP adresu. IP adresas atrodo šitaip: 74.125.19.147. IP adresas yra skaičių serija, nurodanti, kur konkretus kompiuteris ar mobilusis įrenginys yra internete. Tai šiek tiek panašu į mamos telefono numerį: kaip telefono numeris operatoriui nurodo, į kurį namą nukreipti skambutį, kad jis pasiektų jūsų mamą, taip IP adresas kompiuteriui nurodo, kaip susisiekti su kitu kompiuteriu internete.

Kenkėjiška programa

Kenkėjiška programa sukurta valdyti ir pažeisti jūsų kompiuterį ar mobilųjį įrenginį.

Tai gali būti:

Reklamos programa

Programinė įranga, kuri automatiškai paleidžia, pateikia ar atsisiunčia skelbimus į kompiuterį.

Šnipinėjimo programa

Programinė įranga, renkanti nedideles dalis informacijos apie naudotojus jiems nežinant.

Trojos arklys

Žalinga programinė įranga, kuri apsimeta naudinga programa. Pradžioje programinė įranga atlieka naudingus veiksmus, bet vietoje to vagia informaciją arba pažeidžia kompiuterį ar mobilųjį įrenginį.

Virusas

Žalinga programinės įrangos dalis, kuri gali užkrėsti jūsų kompiuterį ir jame esančius failus.

Kirminas

Žalinga programinės įrangos dalis, kuri gali automatiškai išplisti kituose kompiuteriuose.

Sukčiavimas ( SCAM )

Sukčiavimas yra internetinių apgaulių tipas, kai kažkas bando apgauti auką, kad ši atskleistų slaptą informaciją, pvz., slaptažodžius ar kredito kortelės informaciją. Paprastai sukčiaujama el. laiškuose, skelbimuose ar naudojant kitas ryšio priemones, pvz., tikralaikius pokalbius. Pavyzdžiui, kažkas gali bandyti siųsti aukai el. laišką, kuris atrodo tarsi siunčiamas iš aukos banko ir kuriame prašoma pateikti asmeninės informacijos.

SSL šifruotė

Technologija, nustatanti saugų ryšio kelią tarp kompiuterių. Jei svetainėje palaikoma SSL šifruotė, duomenys siunčiami į tą svetainę ir iš jos, turėtų būti apsaugoti nuo šnipinėtojų internete. Tokias priemones rekomenduojame tvarkant asmeninius žmonių duomenis, slaptą informaciją ir visom el.parduotuvėms ar kitiems interneto projektams, kuriuose „online“ žmonės gali susimokėti už prekes ar paslaugas. (Eshopams, grupinių pirkimų portalams, mokamų video peržiūrų projektams ir visiems kitiems)

Šlamštas (SPAM)

Piktnaudžiavimas elektroninėmis pranešimų siuntimo sistemomis, siekiant beatodairiškai siųsti nepageidaujamus masinius pranešimus.

Užduočių tvarkytuvė arba veiklos stebėjimo programa

Kompiuterio programa, teikianti informaciją apie tuo metu kompiuteryje veikiančią programinę įrangą. Užduočių tvarkytuvėje / veiklos stebėjimo programoje galite sustabdyti procesus ir programas. Tai labai svarbu, jei negalite kitu būdu uždaryti naršyklės ar svetainės. Jei norite jas pasiekti, kompiuteryje atlikite paiešką pagal užklausą „veiklos stebėjimo priemonė“ arba „užduočių tvarkytuvė“.

WPA2

Saugos technologija, apsauganti „Wi-Fi“ tinklą šifruodama tinklo srautą. Taip pat ji neleidžia neįgaliotiems naudotojams pasiekti tinklo.

Apache

Tai plačiai paplitusi atviro kodo HTTP tinklo serverių programinė įranga. Apache tinklo serveris naudojamas statinio ir dinaminio turinio svetainėms žiniatinklyje publikuoti. Dauguma internetinių programų yra sukurtos Apache serverio pagrindu.Daugiau anglų kalba.

   Autorizacijos kodas (angl. authorization code)

Paprastai tariant, tai yra WWW adreso slaptažodis, kurį suteikia adresą užregistravusi įmonė. Šis kodas naudojamas autorizacijai, kuomet keičiamas WWW adreso registratorius, arba savininkas. Autorizacijos kodo suteikimas kitam paslaugos teikėjui, arba asmeniui, suteikia galimybę perimti WWW adreso valdymą. Daugiau anglų kalba.

   Bitas (angl. bit)

Tai mažiausias informacijos vienetas. Kompiuterijoje naudojamoje dvejetainėje skaičiavimo sistemoje žymimas vienetu arba nuliu. Daugiau anglų kalba.

   CPU (angl. Central Processing Unit)

Tai serverio dalis, kurią sudaro vienas arba keli procesoriai ir jų vidinė atmintis. Procesoriaus dėka serveryje atliekami skaičiavimai. Nuo procesoriaus resursų kiekio priklauso kaip greitai bus aptarnaujami jūsų svetainės lankytojai, taip pat sistemos darbo stabilumas piko valandomis, kai serveriui tenka didžiausias užklausų srautas. Daugiau anglų kalba.

   Dedikuotas serveris (angl. dedicated server)

Tai paslauga, kurią teikia duomenų centro paslaugų tiekėjas. Šiai paslaugai atsiranda poreikis, kai interneto svetainės tampa didelėmis ir joms nebepakanka dalinamų resursų, tokių kaip virtualus serveris. Vienam klientui išskiriami procesoriaus pajėgumai, operacinės sistema bei atminties kiekis. Dedikuotu serveriu gali būti vadinamas tiek vienas fizinis serveris, tiek VDS (žr. „VDS“) technologija paremtas virtualus dedikuotas serveris.

   DNS (angl. domain name system)

Tai interneto paslauga, kuri nukreipia domenus į juos atitinkančius IP adresus. DNS duomenų bazė yrs pateikiama ir replikuojama daugelyje DNS serverių, todėl jei yra pakeičiamas domeno IP adresas, sujungimas gali užtrukti. Daugiau anglų kalba.

   Domenas (angl. – domain name)

Tai elektroninių adresų galūnė, kuri yra būtina, norint turėti nuosavą elektroninio pašto ar interneto svetainės adresą, dar vadinama „vardų zona“. Tai yra informacija, kurią klientas suveda, norėdamas rasti jūsų internetinį puslapį (www.jūsų vardas.com), o DNS serveris verčia jį į IP adresą. Domeną galite įsigyti www.brands.lt

   Domeno nukreipimas

Tai WWW adreso parametrų keitimas, kuomet jis susiejamas su tam tikru serveriu. Tai atliekama DNS serveryje.

   Domeno parkavimas

Tai domeno vardo registracija, nenaudojant jo konkrečiai veiklai, pavyzdžiui, e. paštui arba interneto svetainei kurti, t.y. netalpinant jokio turinio į domeną. Tai gali būti padaryta norint rezervuoti domeno vardą ateities plėtrai, siekiant apsaugoti, kad tretieji asmanys nepasinaudotų Jūsų prekės ženklu.

   Domeno perkėlimas

Tai veiksmas, kuomet Jūsų domenas (vardų zona) perkeliamas iš vieno paslaugos teikėjo pas kitą. Tai panašu į mobiliojo ryšio operatoriaus keitimą. Daugiau anglų kalba.

   Duomenų bazė (angl. database)

Tai byla (angl. file), kurioje kaupiami informacijos įrašai, susisteminti tam tikra tvarka, leidžiančia šiuos duomenis lengviau rūšiuoti, kombinuoti, ieškoti. Duomenų bazės gali būti publikuojamos internete, leidžiant lankytojams tiek peržiūrėti tiek pildyti informaciją duomenų bazėse. Daugiau anglų kalba.

   Duomenų srautas (angl. traffic)

Taivisas dokumentų, persiųstų per tam tikrą laikotarpį (paprastai – mėnesį) kiekis. Interneto svetainės, kuriose talpinama daugybė grafikos, siunčiamų dokumentų, ar video/audio dokumentų, kuriuos galima peržiūrėti internete, reikalaus svetainės talpinimo planų, kurie suteikia daugiau srauto. Daugiau anglų kalba.

   Elektroninio pašto dėžutė (angl. email box)

Tai vieta serveryje, kurioje saugomi elektroniai laiškai. Paprastai priėjimas prie pašto serverio (pašto dėžutės) yra apsaugotas slaptažodžiu. Daugiau anglų kalba.

   Elektroninio pašto konferencija

Tai internetinė paslauga, suteikianti galimybę automatiškai išsiųsti el.pašto žinutę didesniam gavėjų skaičiui – tiems, kurie konferencijoje užsiregistravę. Atsakymas į žinutę taip pat išsiunčiamas visiems konferencijos dalyviams.

   Elektroninio pašto nukreipimas (angl. E-mail forwarding)

Tai elektroninių laiškų, išsiustų į kurią nors iš Jūsų domenui priklausančių pašto dėžučių, nukreipimas į kitą elektroninio pašto dėžutę. Jei pavyzdžiui norite visus laiškus gauti į pašto dėžutę vardas@imonespavadinimas.lt, tuomet padarius nukreipimą, visi laiškai, kuriuos gaudavote į pašto dėžutes info@imonespavadinimas.lt, pardavimai@imone2.lt, keliaus į pašto dėžutęas@imonespavadinimas.lt. Daugiau anglų kalba.

   Elektroninis paštas (angl. email)

Tai  viena iš populiariausių Interneto paslaugų. Tai tekstinio pagrindo žinučių persiuntimas. Elektroninio pašto žinutės gali turėti daugiau struktūrinių elementų, tokių, kaip lentelės, nuotraukos ar Multimedia. Taip pat el. paštas gali būti naudojamas persiųsti įvairius dokumentus, kaip prisegtukus. Įsigijant domeną, suteikiamos ir to paties vardo elektroninio pošto dėžutės. Daugiau anglų kalba.

   E-verslas (angl. e-commerce)

Tai verslo forma, kuri yra vykdoma naudojantis tinklo ir interneto technologijomis. Tam, kad pradėti e-verslą reikia susikurti interneto svetainę užsisakant domeną ir svetainių talpinimo planą. Tai padaryti galite  Daugiau anglų kalba.

   FTP (angl. File Transfer Protocol)

Tai failų perdavimo standartas. FTP protokolą realizuojanti programinė įranga paprastai vadinama FTP klientais. Dažniausiai FTP protokolas naudojamas svetainės įkėlimui į serverį.Daugiau anglų kalba.

   GIF (angl. Graphics Interchange Format)

Tai grafinių dokumentų formatas, kuris labiausiai paplitęs internete. Šis formatas suspaudžiamas taip, kad užtikrinti pastovią ir nekeičiamą nuotraukos/paveikslėlio kokybę.Daugiau anglų kalba.

   Gigabaitas (GB)

Gigabaitas (GB) – 1024 Megabaitų (MB)

   Hipernuoroda (angl. Hyperlink)

Tai dalis interneto svetainių turi nuorodas į kitas interneto svetaines. Spustelėjus hipernuorodą, vartotojas nukreipia internet naršyklę į kitą interneto svetainę. Žodis hipernuoroda yra dažniausiai trumpinama ir vadinama nuoroda (angl. link). Hipernuorodos dažniausiai yra žymimos mėlyna spalva ir pabraukimu. Daugiau anglų kalba.

   Hostingas (angl. hosting)

Hostingas (kitaip – svetainių talpinimas, svetainių priegloba, virtualus serveris) – interneto svetainės, elektronio pašto, duomenų bazių bei kitos informacijos patalpinimas internete, kad ji taptų prieinama visiems interneto lankytojams. Hostingo paslaugas galite užsisakytiwww.webzona.ltDaugiau anglų kalba.

   HTML (angl. Hypertext Markup Language)

Tai programavimo kalba, kuria yra kuriamos interneto svetainės. Ši kalba leidžia kombinuoti paveikslus su tekstu ir taip pat įgalina platų sprektrą formatavimo galimybių. Viena iš svarbiausių HTML savybių yra hipertekstas, leidžiantis pateikti nuorodas tarp svetainių ar jų puslapių. Daugiau anglų kalba.

   HTTP (angl. Hyper Text Transfer Protocol)

Tai pagrindinis protokolas, kuris yra naudojamas perduoti duomenis World Wide Web aplinkoje. HTTP yra užklausos – atsakymo protokolas, jungiantis klientą (jo interneto naršyklę) ir serverį. Daugiau anglų kalba.

   HTTPS arba HTTP Secure

Tai HTTP protokolo versija, šifruojanti duomenis tarp serverio ir svetainės lankytojo, naudojant SSL. Plačiau anglų kalba.

   IMAP (angl. Internet Message Access Protocol)

Tai elektroninio pašto gavimo protokolas. Šis protokolas leidžia el. paštą skaityti kompiuteryje, jo nepašalinant iš serverio. Plačiau anglų kalba.

   IP (angl. internet protocol)

 Tai pagrindinis protokolas naudojamas internete. Plačiau anglų kalba.

   IP adresas (angl. IP address)

Tai kiekvieno serverio, kompiuterio, duomenų paketo siuntėjo ir gavėjo unikalus identifikuojantis numeris duomenų perdavimo tinkle (dažniausiai – internete). Pagal IP adresą serveriai ir kompiuteriai „randa“ vienas kitą. Plačiau anglų kalba.

   Java

Tai programavimo kalba, kuria sukūrė Sun Microsystems. Šiandien Java yra viena iš labiausiai paplitusių kalbų programuojant mažas aplikacijas, ypač skirtas www puslapiams. Plačiau anglų kalba.

   JPEG (angl. Joint Photographic Experts Group)

Tai grafinių dokumentų formatas, sukurtas internetui. Dokumento vaizdinė kokybė gali būti sumažinama. Plačiau anglų kalba.

   Jungtis (angl. Port)

Tai kompiuterio specializuotas lizdas, kuris tarnauja kaip tarpininkas tarp kompiuterio ir kitų kompiuterių ar periferinių įrenginių, kurie yra jugiami tam tikru kabeliu. Plačiau anglų kalba.

   Kbps

Kbps – kilobaitas per sekundę. 1Kbps = 1024bps.

   Kilobaitas (Kb)

Kilobaitas (Kb) – 1024 baitai.

   Kompiuterių tinklas (angl. Computer Network)

Tai tarpusavyje sujungtų (laidais, infraraudonaisiais spinduliais, mikrobangomis) savarankiškų kompiuterių grupė. Taip sujungti kompiuteriai tarpusavyje gali keistis informacija. Plačiau anglų kalba.

   Laisvosios prieigos atmintis (angl. RAM)

Tai kompiuterinių duomenų saugojimo forma. Dedikuoti serveriai turi išskirtą tam tikrą kiekį atminties, kurią naudoja serverio operacinė sistema bei vykdomi procesai. Plačiau anglų kalba.

   LAN (angl. Local Area Network)

Tai vietinis kompiuterinis tinklas, kuris įdiegtas apibrėžtoje teritorijoje, paprastai – tame pačiame pastate ar aukšte. Plačiau anglų kalba.

   Macromedia/Adobe Flash

Tai daugialypės programinės įrangos komplektas, multimedijos vystymo įrankis. Flash yra populiariausias būdas pridėti animacijos ir interaktyvumo į interneto svetaines. Tai įgalina vektorinės grafikos naudojimas, taip vaizdas yra pritaikomas prie bet kokių monitoriaus parametrų neprarandant vaizdo kokybės, tuo pačiu metu, bylos dydis išlieka lyginamai mažas.

   Maršrutizatorius (angl. router)

Tai kompiuterių tinklus jungiantis įrenginys, atliekantis duomenų maršrutizavimo (angl. routing) funkciją, t. y. sudaro tinklo maršrutų žemėlapius ir lenteles. Be to, maršrutizatoriai jungia skirtingus standartus naudojančių tinklų segmentus; nukreipia ir persiunčia informacijos srautus, filtruoja duomenų paketus, apribodami jų judėjimą, apsaugo tinklą, sudarydami ugniasienę, perkoduoja informaciją. Plačiau anglų kalba.

   Megabaitas (MB)

MB – Megabaitas 1MB = 1024 Kilobaitai

   MBps

MBps- Megabaitas (MB) per sekundę

   MySQL

Tai plačiai internete paplitusi duomenų bazių valdymo sistema, skirtas dinaminių interneto svetainių (pvz. svetainių su turinio valdymu, arba forumų) informacijai kaupti ir ją pasiekti.Plačiau anglų kalba.

   MP3

Tai srautinis formatas skirtas skaitmeninėje formoje saugoti bei perduoti audio signalą. Labai populiarus ir naudojamas internete. Plačiau anglų kalba.

   MPEG (angl. Motion Picture Experts Group)

Tai standartas, naudojamas vaizdui (filmamas, animacijai) suspausti. MPEG suglaustas vaizdas dažniausiai perduodamas internetu arba įrašomas į kompaktinį diską. Plačiau anglų kalba.

   MS FrontPage

Tai Microsoft programinės įrangos paketas, skirtas vizualiniam internetinių tinklapių kūrimui. Produkto tinklapis internete. Plačiau anglų kalba.

   MS FrontPage Server Extensions

Tai specialiai FrontPage programoms sukurtas paketas serveriams, kuriuo galima dinamizuoti su FrontPage sukurtus puslapius, tiesiogiai tarpininkaujant tarp kliento užklausų ir serverio.

   Multi-Domain hostingas (angl. multiple domain hosting)

Tai internetinių svetainių talpinimo forma, suteikianti galimybę viename virtualiame serveryje talpinti daugiau nei vieną interneto svetainę.

   MX (angl. Mail Exchanger Record)

Taiįrašas DNS serveryje, nurodantis koks interneto serveris aptarnauja pašto dėžutes sukurtas su tam tikru adresu (pvz. vardas@jusu-kompanija.lt). Dažniausiai pašto serveris sutampa su pagrindiniu serveriu, taigi atskirai MX įrašo nurodyti nereikia. MX įrašo keitimas yra sudėtinė domeno nukreipimo dalis. MX įrašai saugomi DNS serveryje. Plačiau anglų kalba.

   Naršyklė (angl. Browser)

Tai vartotojo programinė įranga, skirta sklaidyti tinklo serverių (angl. web server) pateikiamą informaciją naršant WWW tinkle, vidiniuose įmonės tinkluose ar savo kompiuteryje. Naršyklių pavyzdžiai: Microsoft Internet Explorer, Google Crome, Mozilla Firefox ir kiti. Plačiau anglų kalba.

   Nepasiekiamas (angl. Offline)

Tai techninės įrangos būsena, kai ji nėra prisijungtas prie tinklo.

   Operacinė sistema (angl. Operating system)

Tai speciali programinė įranga, užtikrinanti sąsają tarp vartotojo ir kompiuterio techninės įrangos, taikomųjų programų bei duomenų valdymą. Labiausiai žinomos operacinės sistemos yra: Unix variantai (SunOs, HP-UX, Irix, FreeBSD, Linux,…), MacOS ir Windows. Plačiau anglų kalba.

   Pasiekiamas (angl. Online)

Tai techninės įrangos būsena, kai ji yra prisijungtas prie tinklo ir gali kontaktuoti su kitais tinkle esančiais prietaisais.

   Paspaudimas (angl. hit)

Šis žodis naudojamas apibūdinti vienai užklausai, kuri yra užduodama interneto naršyklės. Duomenys, kuriuos kaip atsaką į paspaudimą, perduoda www serveris, dažniausiai yra tekstiniai arba binariniai dokumentai.

   Pašto serveris (angl. Mail server)

Tai internetinė programa (kartu su tam tikra operacine sistema), kuri naudojama administruoti įeinantį ir išeinantį el. paštą.

   PHP (angl. Hypertext Preprocessor)

Tai plačiai paplitusi programavimo kalba specialiai pritaikyta interneto svetainių kūrimui. Kadangi PHP kalba yra atviro kodo ji yra gana lanksti – veikia daugumoje operacinių sistemų, palaiko nemažai reliacinių duomenų bazių bei veikia su dauguma interneto serverių. Plačiau anglų kalba.

   Plug-in (arba add-in)

Tai programinės įrangos sudedamųjų dalių rinkinys, kuris prideda specialių sugebėjimų (abilities) prie didesnis programinės įrangos. Pavyzdžiui, plug-in paprastai naudojami interneto naršyklėse leisti vaizdus, ieškoti virusų ir atidaryti naujus failų tipus. Žinomi plug-ins pavyzdžiai yra Adobe Flash Player ir QuickTime. Daugiau anglų kalba.

   POP (angl. Post Office Protocol)

Tai protokolas, leidžiantis elektroninius laiškus iš serverio atsisiųsti į kompiuterį. Standartiškai, kuomet laiškas, naudojant šį protokolą, atsiunčiamas į kompiuterį, jis ištrinamas iš serverio. Paprastai naudojamas kartu su SMTP protokolu, skirtu laiškų siuntimų į serverį. Plačiau anglų kalba.

   POP3 (angl. Post Office Protocol3)

Tai trečios versijos protokolas, naudojamas elektroninių laiškų gavimui iš serverio. POP3 protokole numatytos 3 seanso būsenos: autorizacija – klientas atlieka autorizacijos procedūrą; transakcija – klientas gauna informacija apie elektroninės pašto dėžutės būseną, priima ir pašalina paštą; atnaujinimas- serveris ištrina pasirinktus laiškus ir nutraukia susijungimą.

   PPP (angl. Point to Point Protocol)

Tai tinko protokolas, plačiai naudojamas kompiuterius prijungti prie Interneto. Labai dažnai naudojamas telefonijos linijoms. Plačiau anglų kalba.

   Pralaidumas (angl. bandwidth)

Tai duomenų kiekis, atsiunčiamas internetu, per tam tikrą laikotarpį (dažniausias mato vienetas – sekundė). Pavyzdžiui, jeigu interneto linijos pralaidumas yra 100 Mbps, tai reiškia, kad ja per sekundę galima persiųsti iki 100 megabitų (12,5 megabaitų) duomenų. Plačiau anglų kalba.

   Prievadas (angl. port)

Tai yra iš anksto nustatytas numeris, kuris nusako tam tikrą virtualią serverio jungtį. Prisijungus prie šios jungties ir siunčiant bei gaunant duomenis galima bendrauti su programine įranga, kuri šią jungtį naudoja serveryje. Tinklo prievadas gali vienu metu siųsti ir gauti duomenis, t. y. dirba sinchroniškai. Plačiau anglų kalba.

   Protokolas (angl. protocol)

Tai taisyklių visuma, kuriomis vadovaujantis dvi šalys gali komunikuoti. TCP/IP protokolas yra šių dienų Interneto pagrindas. Plačiau anglų kalba.

   Puslapis (angl. web page)

Tai dokumentas, pasiekiamas per interneto naršyklę ir atvaizduojamas kompiuterio ekrane.Plačiau anglų kalba.

   RAID (angl. Redundant Array of Inexpensive Disks)

Tai technologija, lygiagrečiai įrašinėjanti duomenis į du ar daugiau kietųjų diskų, taip užtikrinanti nepertraukiamą serverio darbą. Sugedus vienam (priklausomai nuo sistemos, gali būti ir daugiau nei vienas) diskui, serverio veikla nesutrinka. Pastaba: čia aprašyta dažniausiai pasitaikanti RAID 1 technologija — jų yra įvairių. Plačiau anglų kalba.

   RealAudio ir RealVideo (Real Media)

RealAudio® ir RealVideo® tai pats populiariausias metodas skirtas video ir audio turinio transliavimui internete. Šis metodas išskirtinis tuo, kad vietoj to, kad vartotoją priversti parsisiųsti visą video ar audio dokumentą į kompiuterį, leidžia jį klausyti/žiūrėti internetu.

   Resursai (angl. server resources)

Tai yra tam tikram virtualiam, ar dedikuotam serveriui išskirti resursai, t.y. disko vieta, duomenų srautas, duomenų bazių, ar el.pašto dėžučių kiekis ir kiti ištekliai. Dedikuotam serveriui suteikiamas tam tikras kiekis procesoriaus ir darbinės atminties resursų.

   Rezervinės duomenų kopijos (angl. backup)

Tai duomenų, esančių serveryje, kopijos, dažniausiai saugomos atskiruose, specializuotuose serveriuose, kurie yra ne tame pačiame duomenų centre. Šios kopijos leidžia saugiai atstatyti duomenis, kurie buvo ištrinti, ar sugadinti. Rezervinių kopijų saugojimas atskiruose duomenų centruose leidžia apsaugoti klientų informaciją nuo jos netekimo gaisro, potvynio ir kitais atvejais. Kuo dažniau rezervinės duomenų kopijos daromos, tuo naujesnę informaciją galima atstatyti. Plačiau anglų kalba.

   Serverio priežiūra (angl. system administration)

Tai serverio programinės įrangos priežiūros paslauga, apimanti operacinės sistemos ir kitos programinės įrangos diegimą, konfigūravimą, serveryje talpinamos informacijos saugumo užtikrinimą. Plačiau anglų kalba.

   Serveris (angl. server)

Tai specialios paskirties kompiuteris, ar programa, skirta kitų kompiuterių (klientų) aptarnavimui. Dažniausiai išskiriamos kelios serverių rūšys: failų serveriai, pašto serveriai, svetainių serveriai, duomenų bazių serveriai. Dažniausiai vienas serveris atlieka keletą užduočių vienu metu. Plačiau anglų kalba.

   Skriptas (angl. script)

Tai kompiuterinio kodo tipas, kurį programa, suprantanti priogramavimo kalbą, kuria skriptas parašytas, gali įvykdyti tiesiogiai. Skriptai neprivalo būti sukompiliuoti, tam, kad veiktų. Daugiau anglų kalba.

   Slapukai (angl. cookies)

Tai tekstiniai duomenys, kurie tinklo serverio pagalba yra įdiegiami į vartotojo interneto naršyklę. Slapukai naudojami vartotojo autentifikacijai, nustatant tinklapių preferencijas, pirkinių krepšelio turinį ir t.t. Daugiau anglų kalba.

   SMTP (angl. Simple Mail Transfer Protocol)

Tai standartas, nustatantis taisykles, kaip elektroniniai laiškai turi būti siunčiami. SMTP naudojamas elektroniniams laiškams pristatyti į gavėjo el. pašto dėžutę. Plačiau anglų kalba.

   Spamas (kitaip – brukalas, angl. spam)

Tai nepageidaujamos, masiškai siunčiamos žinutės, naudojant el.pašto, trumpųjų žinučių, ar kitus el. komunikacijos būdus. Plačiau anglų kalba.

   SQL (angl. Structured Query Language)

Tai programavimo kalba skirta duomenų aprašymui, užklausoms, atnaujinimui ir valdymui reliacinėse duomenų bazių valdymo sistemose. SQL pagalba galima kurti duomenų bazes, jų objektus, pildyti duomenis, bei juos modifikuoti, taip pat atlikti daugybę kitų kompleksiškų funkcijų. SQL pagalba galima keisti serverio konfogūraciją, modifikuoti duomenų bazių ar sesijos nustatymus. Plačiau anglų kalba.

   SSL (angl. Secure Sockets Layer)

Tai kriptografinis protokolas, leidžiantis nustatyti svetainės bei joje esančios informacijos tapatumą bei sukurti saugų komunikacinį kanalą, apsaugantį kritinę informaciją (pvz. kreditinės kortelės duomenis) nuo praradimo. Pirminis SSL tikslas yra įgalinti saugias finansines transakcijas internete. SSL rekomenduojama e-komercijos projektams, tam, kad užtikrinti saugius vartotojų atsiskaitymus. Plačiau anglų kalba.

   SSL sertifikatas (angl. SSL certificate)

Tai elektroninis dokumentas, leidžiantis įrodyti svetainės tapatumą, tokiu būdu užtikrinant lankytojų pasitikėjimą.

   Subdomenas (angl. subdomain)

Tai yra trečio lygio domenas, kuris yra didesnio domeno dalis. pvz. domeno www.vardas.lt subdomenas būtų www.paslaugos.vardas.lt.

   Svetainė (kitaip – tinklapis, angl. web site)

Tai tarpusavyje susietas interneto puslapių rinkinys WWW tinkle, kuris gali būti pasiektas naudojantis naršykle.Plačiau anglų kalba.

   Svetainės lankomumo statistika (angl. web site statistics)

Tai serveryje kaupiama informacija apie Jūsų puslapio lankytojus. Gali būti fiksuojama lankytojų kiekis, kuriomis dienomis lankytojai buvo aktyviausi, kuriuos puslapius dažniausiai atversdavo, iš kokios šalies didžiausia Jūsų puslapio auditorija ir kt. Plačiau anglų kalba .

   Šypsenos (angl. smileys)

Tai simboliai naudojami teksto pokalbiuose, leidžiantys dalyviams išreikšti emocijas. Pavyzdžiai :) :-) ;-) :O :(…

   Šviesolaidinis optinis kabelis (angl. Fibre Optic Cable)

Tai kabelis, kuriuo duomenys perduodami šviesos pavidalu. Optinis kabelis yra sudarytas iš optinių skaidulų. Ši technologija siūlo aukščiausius duomenų perdavimo greičius. Plačiau anglų kalba.

   Terabaitas (TB)

Terabaitas (TB) – 1TB = 1024 gigabaitai

   TCP (angl. Transmission Control Protocol)

Tai svarbiausias internetinio tinklo protokolas naudojamas Internete. Plačiau anglų kalba.

   Tinklo valdymas (angl. Network Management)

Tai tinklo valdymas gali būti apibrėžtas kaip grupė atliekamų veiksmų (pvz. tinklo priežiūra, statistikos rinkimas ir analizavimas, tinklo konfiguracijų reguliavimas), kurie atliekami užtikrinti sklandžią tinklo veiklą ir prieinamumą prie jo. Plačiau anglų kalba.

   Titulinis puslapis (angl. home page)

Tai pagrindinis kompanijos, organizacijos ar individo svetainės. Šis puslapis yra pirmiausiai pateikiamas, kai vartotojas pateikia konkretaus domeno užklausą.

   Ugniasienė (angl. firewall)
Ugniasiene yra laikoma tiek programinė įranga, ar kombinuota programinė ir techninė įranga, skirta apsaugoti vidinį tinklą ar kompiuterį nuo neautorizuotos prieigos ir virusų atakų. Plačiau anglų kalba.
   UNIX

Operacinių sistemų šeima, kuri plačiai naudojama tiek serveriuose, tiek kitos paskirties kompiuteriuose. UNIX operacinė sistema dažniausia naudojama svetainių talpinimo serveriuose. Iš kitų OS UNIX išsiskiria visų pirma failų sistema bei procesų valdymu. Plačiau anglų kalba.

   UNIX serveris (angl. UNIX server)

Tai puslapių talpinimas Unix serveryje yra vienas iš pigiausių pasirinkimų, nes tokios programinės įrangos kaip Linux yra prieinamos nemokamai. Taip pat jis rekomenduojamas vartotojams turintiems mažesniu reikalavimus savo internetinėms svetainėms. Kadangi Unix nėra suderinamas su Windows programine įranga reiškia, kad jis nėra perspektyvus sprendimas naudoti svetainėms, kurios reikalauja „Microsoft“ programų. Kas liečia tinklapiai prieinamumą, Unix serveriuose jis yra aukštenis.

   UPS (angl. Uninterruptible Power Supply)

Tai nepetraukiamo elektros tiekimo sistema. UPS sistemos funkcija yra užtikrinti nepertraukiamą elektros energijos srovės tiekimą prie jos prijungtai įrangai ir apsaugoti nuo elektros energijos srovės įtampos svyravimų tinkle – įtampos perkrovimo ir žemos įtampos.Plačiau anglų kalba.

   URL (kitaip- universalus informacijos šaltinio adresas, angl. Uniform Resource Locator)

Tai yra būdas aprašyti tam tikro informacinio resurso (tinklalapio, serveryje patalpinto failo, žaidimo serverio) adresą internete. URL adrese gali būti ir vartotojo vardo, slaptažodžio, protokolo bei kelio iki konkretaus failo arba katalogo dalys. Plačiau anglų kalba.

   Valdymo panelė (angl. control pannel)

Tai tinklo aplikacija, kuri leid-ia lengvau valdyti įvairius svetainės talpinimo paketo parametrus. Dauguma valdymo panelių leidžia kelti dokumentus, keisti kontaktinę informaciją, kurti elektroninio pašto dėžutes, stebėti lankomumo statistiką ir t.t. Plačiau anglų kalba.

   VDS (kitaip – virtualus dedikuotas serveris, angl. virtual dedicated server)

Tai toks serverio tipas, kai fizinis serveris „padalinamas“ į kelis virtualius serverius. Kiekvienam virtualiam serveriui priskiriama (rezervuojama) dalis fizinio serverio resursų: atminties, diskinės talpos, procesoriaus laiko ir pan. Kiekvienas virtualus dedikuotas serveris gali dirbti nepriklausomai nuo kitų tame pačiame fiziniame serveryje esančių virtualių serverių: vykdyti skirtingas operacines sistemas, teikti skirtingas paslaugas ir pan. VDS, kaip ir kiti dedikuoti serveriai, valdomas operacinės sistemos lygmenyje. Plačiau anglų kalba. Plačiau anglų kalba.

   Veiksnumo koficientas (ang. Uptime)

Tai laikas, išreikštas procentais, per kurį serveris (ar viena iš serverio paslaugų) yra funkcionali – veikia be trikčių. Plačiau anglų kalba.

   Vieta serveryje (angl. web space)

Tai vienam virtualiam serveriui išskirtas kietojo disko vietos kiekis. Ši vieta naudojama svetainės failams, elektroniniam paštui, duomenų bazėms ir kitai informacijai saugoti.

   VPN (kitaip- virtualus privatus tinklas, angl. Virtual Private Network)

Tai atskirų, nutolusių vienas nuo kito kompiuterinių tinklų sujungimas į vieną tinklą internetu. Plačiau anglų kalba.

   WAN (angl. Wide Area Network)

Tai yra internetas ar tinklas, kuris padengia daugiau teritorijos nei vienas pastatas. Tai ryšio kanalais sujungtų mažesnių tinklų visuma. Plačiau anglų kalba.

   WHOIS

Tai yra protokolas, skirtas informacijos apie WWW, arba IP adresą gavimui. Paprastai tariant, tai internetinė paslauga, leidžianti pažiūrėti tam tikrus duomenis apie WWW adresą – DNS įrašus, savininko el.pašto adresą ir kt. WHOIS įrankį galite rasti adresu (http://whois.domaintools.com/).Plačiau anglų kalba.

   Windows serveris (angl. Windows server)

Tai yra puslapių talpinimas Windows serveryje pasižymi didesniu funkcionalumu ir juo gana paprasta naudotis. Vienas iš išskirtinių bruožų, kad Windows siūlo Microsoft SQL, Access Support ir kitas puikias programas, bet už tai teks mokėti papildomai.

   WWW (kitaip- pasaulinis tinklas, žiniatinklis, angl. World Wide Web )

Tai yra interneto dalis, resursai, kuriuos internete galima pasiekti naudojant URL . Dėl savo naudojimo platumo jis dabar yra neretai supainiojamas su visu internetu apskritai, tačiau tai yra tik interneto poaibis. Plačiau anglų kalba.

   XML (angl. Extensible Markup Language)

Tai bendros paskirties duomenų struktūrų bei jų turinio aprašomoji kalba. Pagrindinė XML kalbos paskirtis yra užtikrinti lengvesnį duomenų keitimąsi tarp skirtingo tipo sistemų, dažniausiai sujungtų internetu. Plačiau anglų kalba.

   ZIP

Tai yra laisvoji failų archyvavimo programa, daugiausia skirta Microsoft Windows operacinei sistemai. Plačiau anglų kalba.